15e TROPHEE LALIQUE

MEN - Free Skating

Detailed Classification

SPl.NameNat.PointsUSACHNJPNSUIAZERUSCANGERFRAStN.
1Alexei YAGUDIN RUS1.05.85.75.75.75.85.75.75.85.6#7
5.85.95.85.85.95.95.95.85.8
11.611.611.511.511.711.611.611.611.4
211111111
2Todd ELDREDGE USA2.05.75.65.75.65.65.45.65.65.6#11
5.95.75.75.75.75.75.75.75.7
11.611.311.411.311.311.111.311.311.3
122222222
3Andrejs VLASCENKO GER3.05.35.35.65.35.45.25.35.25.4#12
5.45.45.75.55.45.65.55.45.5
10.710.711.310.810.810.810.810.610.9
643353353
4Johnny WEIR USA4.05.45.25.35.35.45.35.45.35.3#9
5.55.35.55.35.55.55.45.45.5
10.910.510.810.610.910.810.810.710.8
365534444
5Stephane LAMBIEL SUI5.05.35.45.25.15.25.25.25.25.2#3
5.55.35.45.35.35.45.45.55.4
10.810.710.610.410.510.610.610.710.6
457666535
6Min ZHANG CHN6.05.55.25.55.45.35.45.35.45.2#10
5.35.25.45.45.05.35.15.25.3
10.810.410.910.810.310.710.410.610.5
584495666
7Sergei RYLOV AZE7.05.25.15.35.15.35.15.15.35.3#6
5.05.35.45.15.25.05.05.25.1
10.210.410.710.210.510.110.110.510.4
9768710987
8Yamato TAMURA JPN8.05.15.35.25.15.35.25.15.15.1#2
5.15.15.25.25.15.15.15.15.1
10.210.410.410.310.410.310.210.210.2
898787898
9Li YUNFEI CHN9.05.45.55.15.05.15.15.25.05.0#5
5.35.45.05.05.05.15.14.94.9
10.710.910.110.010.110.210.39.99.9
739910971111
10Emmanuel SANDHU CAN10.04.84.24.74.75.24.84.85.25.0#8
5.24.84.95.15.65.45.25.35.1
10.09.09.69.810.810.210.010.510.1
11121211481079
11Vincent RESTENCOURT FRA11.05.25.15.15.15.15.15.15.15.1#1
4.94.94.94.94.94.94.94.94.9
10.110.010.010.010.010.010.010.010.0
101010101111111010
12Frédéric DAMBIER FRA12.04.44.44.84.64.94.84.64.64.7#4
4.85.05.05.04.85.05.04.64.6
9.29.49.89.69.79.89.69.29.3
121111121212121212

Result System Matrix

SPl.NameNat.123456789101112CPTPiF
1Alexei YAGUDIN RUS(16)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)22196
2Todd ELDREDGE USA 2 (18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)20182
3Andrejs VLASCENKO GER 0 0 (12)(14)(16)(18)(18)(16)(16)(18)(18)18146
4Johnny WEIR USA 0 0 6 (14)(14)(18)(18)(16)(18)(18)(18)16140
5Stephane LAMBIEL SUI 0 0 4 4 (12)(16)(18)(16)(16)(18)(18)14122
6Min ZHANG CHN 0 0 2 4 6 (14)(16)(16)(16)(18)(18)12110
7Sergei RYLOV AZE 0 0 0 0 2 4 (10)(10)(12)(18)(18)1074
8Yamato TAMURA JPN 0 0 0 0 0 2 8 (12)(14)(18)(18)872
9Li YUNFEI CHN 0 0 2 2 2 2 8 6 (10)(14)(18)664
10Emmanuel SANDHU CAN 0 0 2 0 2 2 6 4 8 (10)(14)448
11Vincent RESTENCOURT FRA 0 0 0 0 0 0 0 0 4 8 (18)230
12Frédéric DAMBIER FRA 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 04

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMr. Ron PFENNING ISU
Assistant RefereeMrs. Junko HIRAMATSU ISU
Judge No.1Mrs. Janet ALLEN USA
Judge No.2Mrs. Yanhong ZHAO CHN
Judge No.3Mrs. Sakae YAMAMOTO JPN
Judge No.4Mrs. Prisca BINZ MOSER SUI
Judge No.5Mrs. Evgenia BOGDANOVA AZE
Judge No.6Mr. Sviatoslav BABENKO RUS
Judge No.7Mr. John GREENWOOD CAN
Judge No.8Mr. Jan HOFFMANN GER
Judge No.9Mrs. Véronique TOLAZZI FRA
Substitute JudgeMr. Fabio BIANCHETTI ITA

Back to Event Page

Created by IceCalc

Last Update: 17.11.2001 16:15