15e TROPHEE LALIQUE

MEN - Short Program

Detailed Classification

SPl.NameNat.PointsUSACHNJPNSUIAZERUSCANGERFRAStN.
1Alexei YAGUDIN RUS0.55.55.85.75.55.55.65.55.65.7#6
5.85.95.85.85.95.95.95.85.9
11.311.711.511.311.411.511.411.411.6
111111111
2Todd ELDREDGE USA1.05.45.55.35.15.04.94.95.35.1#8
5.75.75.75.55.65.35.55.65.6
11.111.211.010.610.610.210.410.910.7
233234322
3Andrejs VLASCENKO GER1.55.14.95.55.25.35.15.15.34.8#10
5.55.15.65.35.55.55.25.45.1
10.610.011.110.510.810.610.310.79.9
472322439
4Min ZHANG CHN2.05.45.75.55.25.35.15.45.15.4#4
5.35.55.45.05.15.45.45.05.0
10.711.210.910.210.410.510.810.110.4
324543263
5Johnny WEIR USA2.55.15.35.25.25.05.04.85.15.0#2
5.25.45.35.15.35.15.15.25.0
10.310.710.510.310.310.19.910.310.0
645456648
6Emmanuel SANDHU CAN3.04.54.84.84.74.84.74.74.64.7#1
5.55.45.55.55.55.55.55.55.4
10.010.210.310.210.310.210.210.110.1
957765587
7Stephane LAMBIEL SUI3.55.24.85.15.14.65.04.74.85.0#9
5.25.05.35.14.95.04.85.25.2
10.49.810.410.29.510.09.510.010.2
5966117996
8Vincent RESTENCOURT FRA4.05.04.84.54.74.94.54.64.94.4#7
5.35.25.24.95.35.15.05.25.0
10.310.09.79.610.29.69.610.19.4
78997108710
9Li YUNFEI CHN4.55.34.85.14.95.14.74.74.64.6#3
4.95.34.85.04.84.55.14.74.7
10.210.19.99.99.99.29.89.39.3
868891171211
10Yamato TAMURA JPN5.04.34.74.64.44.84.74.64.95.0#12
4.75.14.94.95.15.14.95.45.4
9.09.89.59.39.99.89.510.310.4
121010121091054
11Frédéric DAMBIER FRA5.54.24.44.24.34.74.74.44.54.8#5
5.05.25.15.15.35.35.05.15.5
9.29.69.39.410.010.09.49.610.3
101111118812105
12Sergei RYLOV AZE6.04.34.64.34.54.54.04.54.74.0#11
4.84.94.94.94.94.54.94.84.7
9.19.59.29.49.48.59.49.58.7
111212101212111112

Result System Matrix

SPl.NameNat.123456789101112WinsTJiF
1Alexei YAGUDIN RUS(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)22198
2Todd ELDREDGE USA 0 (12)(12)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)(18)20168
3Andrejs VLASCENKO GER 0 6 (10)(14)(14)(16)(18)(16)(16)(16)(18)18144
4Min ZHANG CHN 0 6 8 (14)(18)(18)(18)(18)(16)(18)(18)16152
5Johnny WEIR USA 0 0 4 4 (12)(14)(18)(18)(16)(16)(18)14120
6Emmanuel SANDHU CAN 0 0 4 0 6 (10)(14)(16)(14)(16)(18)1298
7Stephane LAMBIEL SUI 0 0 2 0 4 8 (10)(12)(12)(14)(18)1080
8Vincent RESTENCOURT FRA 0 0 0 0 0 4 8 (10)(12)(14)(18)866
9Li YUNFEI CHN 0 0 2 0 0 2 6 8 (12)(10)(16)656
10Yamato TAMURA JPN 0 0 2 2 2 4 6 6 6 (10)(14)452
11Frédéric DAMBIER FRA 0 0 2 0 2 2 4 4 8 8 (14)244
12Sergei RYLOV AZE 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 4 010

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMr. Ron PFENNING ISU
Assistant RefereeMrs. Junko HIRAMATSU ISU
Judge No.1Mrs. Janet ALLEN USA
Judge No.2Mrs. Yanhong ZHAO CHN
Judge No.3Mrs. Sakae YAMAMOTO JPN
Judge No.4Mrs. Prisca BINZ MOSER SUI
Judge No.5Mrs. Evgenia BOGDANOVA AZE
Judge No.6Mr. Sviatoslav BABENKO RUS
Judge No.7Mr. John GREENWOOD CAN
Judge No.8Mr. Jan HOFFMANN GER
Judge No.9Mrs. Véronique TOLAZZI FRA
Substitute JudgeMr. Fabio BIANCHETTI ITA

Back to Event Page

Created by IceCalc

Last Update: 16.11.2001 22:9